DH Debatklub Logo

Dalum Hjallese Debatklub

012. Unge kvinder siger at de fravælger børn på grund af klimaet

Vi skal ikke tro at moderne unge kvinder oprindeligt blot længtes efter at stifte familie og få børn, men til deres store skuffelse må lægge låg på planerne på grund klimaet. Det er måske, hvad de siger, men kvinders natur er anderledes. Deres dybe længsel i livet er få bekræftet deres skønhed, charme, intelligens og seksuelle udstråling ved at blive tilbedt af mange forskellige rige, berømte eller spændende mænd. Men det kan de jo ikke sige, da de frygter moralsk fordømmelse, og derfor siger de at de frygter klimaet.

Dagbladet Information skriver at tænketanken Kraka har foretaget en undersøgelse, som konkluderer at "klimaforandringer er det altoverskyggende bekymringspunkt blandt unge i aldersgruppen 12 til 30 år".

Kraka rapporten fortæller at 26% af kvinder mellem 20-30 år angiver at de overvejer at fravælge at få børn - angiveligt på grund af klimaforandringer.

Den 24-årige Astrid Therese Blom-Hansen, der bor på Nørrebro i København og er medlem af Den Grønne Ungdomsbevægelse udtaler til Information: "Den naturlige reaktion på de barske realiteter om fremtiden er at overveje at fravælge børn – sådan har jeg det i hvert fald."

Jeg vil ikke betvivle at netop Astrid Therese Blom-Hansen er bekymret for klimaet, og at hun derfor vil fravælge at få børn. Hun ser også ud til at være en lidt forsigtig type.

Men vi skal ikke tro at det hele statistiske flertal af moderne unge kvinder oprindeligt blot længtes efter at stifte familie og få børn, men til deres store skuffelse må lægge låg på planerne på grund af den kommende klimakatastrofe, som de ikke vil udsætte børn for. Det er måske, hvad de siger, men kvinders natur er anderledes og deres dybere. bevæggrunde er efter alt at dømme helt forskellig

Det er kvinders længsel i livet at blive beundret og eftertragtet af mænd for deres skønhed, charme, intelligens og seksuelle udstråling og af den grund misundt af andre kvinder. I den romerske kejsertid skrev Ovid at mænd ikke skal være bange for at gøre en tilnærmelse, fordi: "uanset om de accepterer eller afslår, glæder det lige meget kvinder at være blevet spurgt." Selv hvis hun fnysende afslår en tilnærmelse, vil hun alligevel herefter have en svaghed for netop denne mand - fordi han har bekræftet hendes skønhed og seksuelle udstråling.

Marilyn Monroe blev engang spurgt, hvilken type mænd i et selskab, som hun lagde mærke til. Hun svarede at det var naturligvis sådanne mænd, som lagde mærke til hende og syntes at beundre hende - og dermed bekræftede hendes skønhed, charme og seksuelle udstråling.

De fleste unge kvinder drømmer om et liv, feteret og efterstræbt af kendte, rige og berømte mænd. De ønsker at få et spændende liv, hvor de oplever mange forskellige mænd, om muligt også af forskellige racer og religioner, måske fascinerende mænd, som lever i samfundets gråzone, før de i en forholdsvis sen alder vil slå sig tåls med naboens søn, som jo trods alt er det sikreste valg - og muligvis få et enkelt barn med ham - hvis de stadig kan.

Men sådan noget kan de jo ikke sige, da de frygter moralsk fordømmelse, og derfor foretrækker de det mere følsomme udsagn at de vil fravælge børn - og dermed familie - på grund af klimaet. De tror måske endda selv på det.

Hver fjerde unge kvinde overvejer ikke at få børn grundet klimaforandringer Information

Titorelli 20230517